STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

W naszej Klinice kładziemy duży nacisk na profilaktykę próchnicy.


Informujemy każdego pacjenta jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, pomagamy w doborze odpowiednich akcesoriów i środków do higieny jamy ustnej (szczoteczka, pasta, płukanka) Zalecamy Państwu badanie kontrolne raz na pół roku, w podobnym odstępie czasu należy wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów - skaling z piaskowaniem.


Po tym zabiegu istnieje możliwość zastosowania odpowiednich preparatów na bazie fluoru, wzmacniających szkliwo.
W przypadku wychwycenia ubytków próchnicowych podczas badania kontrolnego, konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia - w ten sposób unikniemy ewentualnych powikłań w postaci zapaleń miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.


Zawsze staramy się poprowadzić leczenie zachowawcze tak, aby ząb pozostał żywy. Niestety czas działa na niekorzyść i przy bardzo głębokich ubytkach konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Ząb wówczas pozbawiony zostaje żywej miazgi, a koszt całego leczenia jest znacznie wyższy. 


Dlatego zachęcamy Państwa do regularnego badania jamy ustnej, co pozwoli nam na czas wychwycić wszelkie nieprawidłowości zarówno w obrębie zębów, jak i w obrębie tkanek miękkich( choroby przyzębia, zmiany nowotworowe).


Leczenie ubytków próchnicowych polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba, dokładnym oczyszczeniu i odbudowie utraconych tkanek za pomocą odpowiedniego materiału. W naszej Klinice stosujemy materiały kompozytowe najwyższej jakości, co umożliwia idealne odtworzenie kształtu i koloru zęba. Przy ubytkach bardziej rozległych- stosujemy tzw. metodę pośrednią, gdzie wypełnienie (onlay, inlay) wykonywane jest w laboratorium, na podstawie pobranego przez lekarza wycisku. Te wypełnienia mogą być wykonane zarówno z materiału kompozytowego, jak i z porcelany.